ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

سیستم مدیریت پروژه

پرو‍ژه E+P+C چیست؟

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

E+P+C: Engineering + Procurement + Construction

 EPC: Engineering Procurement Construction

 

پرو‍ژه E+P+C چیست؟

 

در این نوع پروژه ها به عکس پروژه های EPC، تمامی کارهای پروژه به یک شرکت EPC کار واگذار نمی شود بلکه کارهای پروژه به شرکت های مختلف در فازهای طراحی یا مهندسی (Engineering)، فاز خرید و ساخت یا تامین و تدارکات (Procurement) و فاز نصب و اجرا (Construction) واگذار می شود.

در پروژه های EPC ، شاهد تعدادی شرکت مهندسی مشاور (Consultant) با مسئولیت انجام فاز طراحی یا مهندسی (Engineering) ، تعدادی شرکت فروشنده یا سازنده (Vendor or Supplier) با مسئولیت انجام فاز خرید و ساخت یا تامین و تدارکات (Procurement) و نیز تعدادی پیمانکار اجرایی بامسئولیت انجام فاز نصب و اجرا (Construction) می باشیم.

 

در این نوع پروژه ها حفظ هماهنگی و یکپارچگی ارکان پروژه بسیار مهم و حیاتی است. برای مثال هنگام برگزاری مناقصه، جهت انتخاب یک پیمانکار اجرایی، بایستی نقشه های اجرایی لازم، جهت اجرای محدوده قراردادی وی را با کمک شرکت مشاور طراح مشخص کرد و بر اساس تاریخ هایی که مشاور قادر به تولید نقشه های اجرایی خواهد بود، جبهه کاری برای پیمانکار اجرایی مشخص کرد و این مبنایی برای زمانبندی قراردادی پیمانکار اجرایی خواهد شد. همچنین، پس از اخذ اطلاعات سازندگان تجهیزات، ادامه فاز طراحی، توسط مشاور طراح میسر خواهد بود. از نکات قابل تامل آن است که معمولا در این قراردادها، کارفرما شرکتی را تحت عنوان پیمانکار مدیریت (MC: Management Contractor) جهت انجام هماهنگی و حفظ یکپارچگی ارکان پروژه انتخاب می کند. در پروژه هایی که یک پیمانکار به تنهایی، توان لازم جهت اجرای کل محدوده پروژه را ندارد می توان از این طریق عمل کرد.

 

نویسنده: علی رحمتی توکل ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه

جهت درخواست دوره آموزشی با شماره  09122333560  تماس بگیرید.

کانال تلگرام مدیریت پروژه:                                       https://t.me/project_management_standards

اینستاگرام:                                                                        https://www.instagram.com/rahmatitavakol_ali

 

می توانید مقاله "پروژه EPC چیست؟" را در اینجا مطالعه کنید. >>>  مقاله