ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

سیستم مدیریت پروژه

انواع مدیران خارجی نه ایرانی...

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طنزی تلخ که ای کاش دروغ بود...

 

به قلم علی رحمتی توکل، مشاور و مدرس مدیریت پروژه

 

- مدیران بامزه

برخی از مدیران، نیاز شدید به تایید بامزه بودنشان از سوی کارمندان خود دارند. این گونه مدیران با تعریف لطیفه و خاطرات خود یا شیرین زبانی سعی در بامزه نشان دادن خود دارند.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: به نظرم باید از روش تصویر سازی کمک بگیرید. سعی کنید با دیدن مدیرتان یک شخصیت بامزه را تصور کنید تا ناخودآگاه بخندید. مثلا "چارلی چاپلین"


- مدیران قیافه جدی

برخی مدیران سعی در جدی نشان دادن خود دارند و همه چیز را معمولا با اخم و عصبانیت پاسخ می دهند. این گونه مدیران معمولا وقتی دیگران را ناراحت می کنند، شعارشون اینه"کاره دیگه شوخی که نیست."  یا برخی وقت ها "کار سرجاش، رفاقت سرجاش"

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: سعی کنید پرتان به پر رئیس نگیرد. اصلا بهتر است پر نداشته باشید، چون در هر صورت پر رئیس به پرتان خواهد گرفت. کار کنید، چشم بگید، تحمل بالا داشته باشید...


- مدیران اخلاق نما

مدیرانی هم هستند که در ظاهر خود را به اصول اخلاقی پایبند نشان می دهند لیکن کافی است فقط کمی مخالف خواسته آنها رفتار کنید، چون نمی توانند ظاهر اخلاق مدارانه خود را زیرپا بگذازند احتمالا از فردا نامه عدم نیاز شما زیربغلتان است. خوش گذشت ... موفق باشید...

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: سعی کنید گفتار، رفتار و پندارتان مدیرپسند باشد. مدیرتان خیرتان دهد...

- مدیران فضول

برخی مدیران آنقدری که علاقه به حواشی زندگی شخصی کارمندان خود دارند به هیچ چیز دیگری بها نمی دهند.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: ارائه تمامی اطلاعات لازم زندگی شخصی (اعم از نام همسر، دلیل بچه دار نشدن دختر خاله شما، میزان فیش حقوقی همسر و ...) به مدیر خود. البته موقع رفتن به مرخصی، بهتر است در مورد زمان و مکان و همراهان خود در زمان مرخصی توضیح دهید تا با مرخصی شما موافقت شود وگرنه منتظر کسرکار و... باشید.

- مدیران عالم نما

این مدیران تو حرف عاشق علم و تخصص هستند و  تقریبا کلی اصطلاح تو زمینه های مختلف حفظ هستند و به دنبال شرکت در جلسات مختلف برای نمایش این اصطلاحات هستند. البته در عمل کار خودشون رو انجام می دهند. شرکت در کنفرانس ها رو هم دوست دارند. این مدیران معمولا به دنبال اخذ مدرک به هر قیمتی و از هر دانشگاهی هستند. البته معمولا وقتی لیسانس دارند باید آنها را "دکتر" صدا کنید. اگر هم وسط جلسه، کسی با این مدیرتون تماس بگیره، مدیرتون ایشون را با لقب دکتر صدا می کنه. چرا؟ چون، تمام رفقاش دکتر هستند و هم شأن.

گونه ای از این مدیران نیز با بکارگیری کلمات و اصطلاحات انگلیسی سعی در پنهان بی سوادی خود دارند. مثلا به جای "خدای من" از عبارت "oh my god" و به جای سعی کن از "try" و ... خلاصه از بکارگیری کلمات و اصطلاحات انگلیسی آن هم در سطح ترم یک موسسه زبان، چنان اعتماد به نفسی پیدا می کنند که به دیگران خود را دارای نمره آیتلس بالای 7 معرفی می کنند. بگذریم که معمولا قبل از هر مکالمه ای معادل انگلیسی کلمات فارسی را از دیکشنری فارسی به انگلیسی جستجو می کنند.

این مدیران عاشق لحظه ای هستند که گوش مفت گیر بیارند و علم پاشی کنند و پرسنل تحت حمکرانی آنها بنویسند هر چه علم می ریزد از دهان سلطان.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: بحث نکنید. مدیرتون همه چیز رو بلده. تقریبا هر تئوری علمی یک سرش به مدیرتون ختم می شه. سعی کنید مجری حرف های مدیرتون باشید چون همش علمیه ... بحث نکن ... don't debate golam. شما همیشه دفترچه یادداشت همراهت باشه تا مدیرخان دهانش باز (open) شد به هر بهانه حتی خمیازه، بنویس و در جلسات بعد دفتر خود را طوری ورق بزنید که مدیر متوجه نوشتار جلسه قبل شما، وفاداری شما و سطح علم خود بشود.

- مدیران مادرزاد

بسیاری از مدیران، خود را یکه سکان دار کشتی مدیریت می دانند. معمولا این مدیران دانش کافی در این زمینه ندارند لیکن طرفدار پر و پا قرص این جمله عوام فریب هستند: "مدیریت باید در خونتان باشد."

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: بپذیرید که مدیر شما نظر کرده است و احتمالا از معدود جهش های ژنتیکی. هرچه انجام می دهد صحیح است و به صلاح سازمان...

- مدیران همیشه طلب کار

برخی مدیران عادت دارند همیشه از پرسنل طلب داشته باشند. دائما غر می زنند و گلایه از تاخیر در انجام امور و ... دارند. یادشون رفته که خودشون که کارشناس بودند چقدر اشتباه داشتند.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: سعی کنید آهنگ گوش کنید اون هم با هدفون تا دچار سنگینی شنوایی بشید تا کمتر غر و لند های مدیرتون را بشنوید. کمی هم تواضع از طریق مطالعه کتب عرفانی تا در صورت خرد شدن شخصیتتان تحمل داشته باشید...


 - مدیران با رزومه

مدیرانی هم اخیرا پیدا شده اند که در همه جا کار کرده اند و شما هر چیزی بگی ایشون خودشون شخصا تجربه کردند. رزومه این مدیران حداقل 40 صفحه است و تعداد سوابقشون از عمرشون بیشتره. کارهای تمامی کارمنداشون خودشون، هم تو رزومه اشون هست. هر شرکتی که ایشون کار کرده قطعا بهترین شرکت بوده است.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: بدانید و آگاه باشید دست بالای، دست یکی است و آنهم دست مدیرتون. آماده شنیدن این جمله از سوی مدیرتون باشید حداقل چندبار در روز: "من قبلا تو شرکت ... اینو خودم انجام دادم." یا این جمله: "هیچ جای دنیا فلان نیست." یا این جمله: "همه شرکت ها .... هستند."

- مدیران توسری خور

برخی مدیران هم هستند که فقط برای زیردستان "رونی کلمن" هستند و پیش مدیران بالاتر نماد صبر و چشم... فقط کافیست مدیر بالایی زنگ بزنه مثل موشک کروز از جا پریده، خبر دار ایستاده و به سرعت نور در مقام تعظیم مدیرخود حاضر می شود.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: هیچی. آماده باشید تا فشاری که از مدیران بالاتر به مدیرتون میاد و مدیرتون جاخالی می ده، بگیرید...

- مدیران زبل خان

برخی مدیران، هم عشقشون گرفتن مچ کارمند حین سرچ اینترنتی و کار شخصیه، تا تموم نواقص شرکت رو سر اون بدبخت خراب کنند.

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: فقط سعی کنید سوتی ندید. از ما گفتن بود...

 - مدیران دلواپس صندلی

 برخی مدیران، به صورت غریزی عاشق صندلی و سمت هستند و بسیار شکاک به اینکه پرسنل آنها، رقیبشان در نشستن بر مسند ریاست هستند. معمولا هرگونه احوالپرسی با مدیران ارشد بدون اطلاع ایشان خود گناهی است کبیره. در این گونه موارد، بعد از هر روز عدم حضور مدیر، ایشان بعد از بازگشت از مرخصی، بدنبال یافتن سرنخ خیانت از سوی پرسنل خود می باشد. بدترین مثل فارسی از نظر ایشان، "گهی پشت به زین و گهی زین به پشت" است.

 

و اما رمز موفقیت شما کارمند عزیز: در حضور مدیر خود، به جای سلام، به مدیر ارشد سازمان، به طور پنهانی، چشمک بزنید.

 

تو پرانتز: با شما نبودم خواننده مدیر عزیز ...ناراحت نشی ...

با کمال احترام به تمامی مدیران خوب و لایق که گرچه تعدادشان بسیار بسیار بسیار بسیار اندک است ولی هستند و امید تغییر را در دل زنده نگه می دارند.

 

نویسنده: علی رحمتی توکل ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه

جهت درخواست دوره آموزشی با شماره  09122333560  تماس بگیرید.

کانال تلگرام:                                       https://t.me/project_management_standards