ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

سیستم مدیریت پروژه

استاندارد PMBOK - انواع وابستگی یا پیش نیازی بین فعالیت های پروژه

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعالستاره فعال
 

 

در استاندارد PMBOK چند نوع وابستگی، بین فعالیت های پروژه وجود دارد؟

هنگامی که وابستگی بین دو فعالیت، وجود دارد به این معناست که یک فعالیت، پیش نیاز فعالیت دیگری است. این یعنی تمام فعالیت های پروژه، به طور همزمان انجام نمی شوند بلکه بر اساس وابستگی بین فعالیت ها، با یک تقدم یا تاخر زمانی، نسبت به یکدیگر انجام می شوند. انواع وابستگی بین فعالیت ها، از دو منظر قابل بررسی و گروه بندی می باشند که ضروری است تمامی آنها در برنامه ریزی پروژه مورد توجه قرار گیرند. در واقع، برای تهیه برنامه زمانبندی مدیریت پروژه ، نیاز به شناسایی و اعمال نمودن تمامی انواع وابستگی بین فعالیت ها خواهیم داشت.

 

تعاریف:

 • اگر فعالیت A ، پیش نیاز فعالیت B باشد در این صورت فعالیت B ، پس نیاز فعالیت A خواهد بود.
 • Predecessor: فعالیت پیش نیاز
 • Successor: فعالیت پس نیاز
 • Relationship: ارتباط (بین فعالیت ها)
 • PDM: Precedence Diagramming Method
 • AON: Activity On Node
 • شبکه پیش نیازی (PDM or AON) یا شبکه فعالیت های پروژه (Project Network): دیاگرامی شامل تمامی فعالیت های پروزه و وابستگی یا پیش نیازی یا رابطه بین آنها

 

انواع وابستگی یا پیش نیازی (نگاه اول):

 • وابستگی داخلی: وابستگی بین فعالیت های تحت کنترل تیم پروژه
 • وابستگی های خارجی: وابستگی بین فعالیت های پروژه و سایر پروژه ها یا سایر فعالیت های سازمان یا محیط بیرونی سازمان

 

انواع وابستگی یا پیش نیازی (نگاه دوم):

 • وابستگی های اجباری: وابستگی های الزامی بین فعالیت های پروژه، اعم از وابستگی های مربوط به ماهیت فعالیت ها یا الزامات قراردادی. در مورد وابستگی های مربوط به ماهیت فعالیت ها، برای مثال می توان به پیش نیازی فعالیت خرید تجهیزات برای فعالیت نصب تجهیزات، اشاره داشت. برای الزامات قراردادی هم باید گفت اگر در متن قرارداد برای تقدم و تاخر خاصی بین فعالیت ها، الزامی ذکر شده باشد، در این گروه قرار می گیرد.
 • وابستگی های احتیاطی: وابستگی هایی که بر اساس صلاحدید و بهترین تجربیات، در همان صنعت، بین فعالیت ها در نظر گرفته می شوند. برای مثال بعد از طراحی سازه و معماری ساختمان می توان ابعاد و مشخصات درهای ورودی را داشت و اقدام به خرید آنها کرد لیکن این کار به دلایلی عاقلانه نیست از جمله این دلایل، می توان به خواب سرمایه و فضای لازم جهت نگهداری درهای ورودی اشاره داشت لیکن ترجیح بر انتقال این خرید به اواخر اجرای پروژه است.

 

کلام پایانی: با توجه به انواع وابستگی فوق الذکر، چهار نوع وابستگی بین فعالیت ها وجود دارد. مسئول تعیین وابستگی بین فعالیت ها، متخصصین همان حوزه می باشند. برای مثال: پیش نیازی های فعالیت های مکانیکی را کارشناسان و طراحان بخش مکانیک تعیین می کنند.

 

نویسنده: علی رحمتی توکل ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه

جهت درخواست دوره آموزشی با شماره  09122333560  تماس بگیرید.

کانال تلگرام مدیریت پروژه:                                       https://t.me/project_management_standards

اینستاگرام:                                                                        https://www.instagram.com/rahmatitavakol_ali