ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

سیستم مدیریت پروژه

سطوح مختلف بلوغ برنامه ریزی و کنترل پروژه در سازمان ها

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

طنز تلخ زیر واقعیتی است بس اسفناک از کشور عزیزمان ایران

سطوح مختلف بلوغ برنامه ریزی و کنترل پروژه در سازمان ها به موارد ذیل تقسیم می شود:

 

سطح یک: معمولا در این سازمان ها به بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه بخش نقاشی اطلاق می شود و مکرر به آنها گفته می شود همه چیز را که از سایر بخش ها دریافت می کنید، پس شما چه می کنید؟ در این گونه سازمان ها، بخش برنامه ریزی تا چند ساعت دیگر از حضورش در پروژه مطمئن نیست!!! احتمالا لابی هایی که همواره بر علیه آنها در حال توطئه بوده اند به هدف خود نزدیک می باشند که آن هم حذف بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه می باشد تا به راحتی هر کاری می خواهند انجام دهند!!!

- سطح دو: در این سازمان ها بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه تا حدی به رسمیت شناخته می شود آن هم به عنوان کارگران نگهبان و مُفَتِشان پروژه که باید دائم در هر کاری سَرَک بکشند و باید در مورد همه چیزی بدانند!!! معمولا در این سطح از بلوغ، کامپیوتر و استفاده از نرم افزارهای برنامه ریزی و کنترل پروژه قرتی بازی تلقی شده و تاکید بر راهپیمایی کارشناسان برنامه ریزی و کنترل پروژه در راه پله ها جهت نگهبانی و نظارت بر پروژه از اولویت هاست.

- سطح سه: در این سازمان ها، اهمیت جایگاه بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه (البته به صورت غیر سیستمی) بیش از کل تاریخ بوده آن هم تنها در شرکت های خفن و نامبر وان که در آنها بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه وظیفه جادوگری و اعجاز را به عهده دارد!!! بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه باید برنامه مناسبی از پروژه را تهیه و به روز نماید، البته به تنهایی!!! چون باید تمام پروژه را از فوت آب باشد!!! حتی اگر نظرش در تضاد با بخش های متخصص پروژه باشد قطعا باید به تنهایی بر اساس نظر خود عمل کند!!! در این سازمان ها معمولا از رشته های غیر صنایعی و بیشتر در مورد موضوع پروژه استفاده می شود که معمولا این افراد از دید سیستمی برخوردار نبوده و مانند یک سرپرست کارگاه عمل می کنند!!!


- سطح چهار: در این سازمان ها که تا حد بسیار زیادی قدر شناس سیستم مدیریت پروژه و این بحث ها هستند، معمولا بر و بچه های صنایعی را بیشتر استخدام می کنند و با استفاده از کلام و ابزار مناسب سعی در عدد سازی جهت ماله کشی نواقص مدیریت پروژه و سازمان دارند!!! معمولا بچه های بخش برنامه ریزی و کنترل پروژه در جلسات تاکید بر مدرک PMP خود دارند!!! بالاخره من PMP دارم!!!

نویسنده: علی رحمتی توکل ،کارشناس ارشد مهندسی صنایع از دانشگاه صنعتی شریف ، دارای مدرک حرفه ای مدیریت پروژه (PMP) از انجمن مدیریت پروژه امریکا (PMI) ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه، سابقه فعالیت در پروژه های نفتی و پتروشیمی

 

نویسنده: علی رحمتی توکل ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه

جهت درخواست دوره آموزشی با شماره  09122333560  تماس بگیرید.

کانال تلگرام:                                       https://t.me/project_management_standards