ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
یاداوری

مطالب نرم افزار MSP

آموزش MSP - ستون ID و Unique ID

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

✅ ستون ID
شماره ردیف فعالیت ها و آیتم های WBS می باشد که با مرتب سازی مجدد، تغییر می کند. برای مثال، اولین آیتم، شماره ردیف 1 داشته و آیتم پنجم، شماره ردیف 5 خواهد داشت.

مثال: اگر فعالیت A ، اولین فعالیت (در بالاترین ردیف در نمای گانت چارت)باشد ، دارای ID برابر با یک می باشد و فعالیت C ، سومین فعالیت (در ردیف سوم در نمای گانت چارت) باشد ، دارای ID برابر با 3 می باشد. حال با جابجایی این دو فعالیت، فعالیت C ، در ردیف اول قرار گرفته و دارای ID برابر با یک می باشد و فعالیت A، در ردیف سوم قرار گرفته و دارای ID برابر با 3 می باشد.

 

✅ ستون Unique ID
شماره ردیف منحصر بفرد فعالیت ها و آیتم های WBS می باشد که حتی در صورت مرتب سازی مجدد، ثابت می ماند. در واقع  Unique ID مربوط به یک آیتم، ترتیب ایجاد آن آیتم، در نرم افزار است.


مثال: اولین آیتم ایجاد شده در نرم افزار، شماره  یک خواهد داشت که حتی با جابجا شدن آن آیتم، به همراه آیتم می ماند و تغییر نمی کند. همچنین با حذف یک آیتم پروژه، مقدار Unique ID آن، به آیتم دیگری تخصیص داده نمی شود.  لذا اگر مقدار Unique ID فعالیتی برابر با 5 باشد، این بدان معناست که چهار عدد فعالیت یا آیتم WBS ، قبل از آن فعالیت، وارد شده است. برای درک بهتر، کد ملی یا شماره شناسنامه افراد را در نظر بگیرید که با تغییر مکان افراد یا مرگ آنها، این کد یا شماره، برای ایشان محفوظ است و به شخص دیگری تخصیص نمی یابد. این نشانگر الزام حفظ اطلاعات هر آیتم، حتی پس از حذف، در سیستم کدینگ است.

 

نویسنده: علی رحمتی توکل ، مدرس و مشاور مدیریت پروژه

جهت درخواست دوره آموزشی با شماره  09122333560  تماس بگیرید.

کانال تلگرام:                                       https://t.me/project_management_standards